LEZYON:

Dokuların işlevselliğini yitirmesi, doku bozukluğu... lezyonların santral sinir sistemi  içindeki lokalizasyonu, bu lezyonların neden olduğu fizik bulguları belirler. Örneğin, omurilikteki bir lezyon beyinden bu bölgelere gelen sinir uyarılarını etkileyerek bacaklarda uyuşukluk ve idrar yapma problemlerine neden olabilir.

Optik sinir lezyonları sıklıkla optik nörite yol açarak bulanık görmeye ve renk algılama kaybına neden olur.

Çünkü optik sinirde oluşan lezyonlar, sinirin normal fonksiyonunu yürütmesini engellerler. Çoğu lezyon, hatta büyük çaplı olanlar bile genellikle klinik olarak sessiz olabilir yani klinik bulguya neden olmaz.

Ancak kişinin ‘lezyon yükü’ arttıkça beynin önemli bölgeleri etkilenir ve bunun sonucunda klinik bulgular ortaya çıkar.


Hikayemiz;

Hoca her şeyi bilir(LEZYON)
Adamın biri ciddi şekilde hastalanıp yatağa düşmüş ve ölümü yakın görünüyormuş. Çok korkan karısı köyün doktorluğunu da yapan hocayı çağırmış. Hoca hastanın yanına gelip yarım saat beklemiş, nabzını kontrol etmiş, göğsünü dinlemiş, adamı yüzükoyun çevirmiş,sonra sırtüstü döndürmiş, adamın  bacaklarını gövdesini  kaldırmış, gözkapaklarını kaldırmış, ağzını açmış ve kendinden emin bir şekilde şöyle demiş.”hanım sana kötü haberlerim var, kocan iki gün önce ölmüş.” Tam o anda şok olan hasta adam başını kaldırmış, endişeyle sızlanmış “hayır sevgili karım ben hala hayattayım.” Karısı adamın kafasına okkalı bir yumruk indirmiş ve öfkeyle yanıtlamış . “kes sesini! Hoca bu işte uzman. Doğrusunu o bilir.”
Genc MS.com, Türkiye MS Derneğinin desteğiyle ve Gen ilaç firmasının eğitim desteği ile oluşturulmuştur.
Web sitemizden Multipl Skleroz hastalığı ile ilgili detayları, hastalık belirtilerini ve MS Hastalığı aradığınız bir çok şeyi bulabilirsiniz. Detaylar için MS Hastalığı Nedir? sayfasına ve MS Belirtileri gidebilirsiniz. Teşekkür ederiz.